środa, 10 września 2014

Nowa ustawa o prawach konsumenta 2014

Sejm Rzeczypospolitej polskiej, dnia 30 miesiąca maja roku 2014 uchwalił ustawę o prawach konsumenta - jednocześnie uchylającą ustawę z 02 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Uchyleniu ulega również ustawa z 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie ustawy Kodeks cywilny.

Co te wszystkie zmiany oznaczają dla osób zainteresowanych? (czyli nas... konsumentów?). Sprowadzając temat do kilku zdań, celem nowej regulacji jest implementacja na grunt polskiego prawa przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE z dnia 25 października 2011 r.w sprawie praw konsumentów zmieniającej dyrektywę Rady 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków zawartych w umowach konsumenckich oraz dyrektywę 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie niektórych płaszczyzn sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji oraz uchylającej dyrektywę Rady 85/577/EWG w sprawie ochrony konsumentów w odniesieniu do umów zawartych poza lokalem przedsiębiorstwa i dyrektywę 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony konsumentów w przypadku umów zawieranych na odległość.

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta w szczególności określa:
  1. obowiązki nałożone na przedsiębiorców zawierających umowę z konsumentem,
  2. zasady zawierania z konsumentem umów na odległość, a także poza lokalem przedsiębiorstwa,
  3. zasady, na jakich konsument będzie mógł skorzystać z prawa odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.
Najważniejszymi zmianami w świetle mających wejść w życie przepisów, wydają się być:
- ustawowy wzór pouczenia konsumenta o przysługujących mu prawach
- wzór formularza o odstąpieniu od umowy

Z dniem 25 grudnia 2014 r. nowe przepisy wejdą w życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz