wtorek, 4 listopada 2014

Wyjazd rodziców za granicę - Opieka nad dzieckiem

Dzisiejszy świat znacząco różni się od tego, w którym byliśmy wychowywani. Obecnie rzeczą normalną stał się wyjazd jednego, bądź nawet obojga rodziców z powodów służbowych za granicę (najczęściej do pracy). Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie dzieci, na kilka dni, pod opieką najbliższej rodziny (sióstr, braci, dziadków). Kierując się względami karierowymi nie zastanawiają się jednak dokładnie co takie pozostawienie pociechy pod czujnym okiem rodziny oznacza. Zaledwie niewielki odsetek osób zdaje sobie sprawę, że w takich okolicznościach wymaga uregulowania sytuacja prawna dziecka w czasie ich nieobecności.

Istnieje szereg bardzo ważnych kwestii dotyczących dziecka, a za podjecie decyzji odpowiedzialne są wówczas jedynie rodzice posiadający pełnię władzy rodzicielskiej. Tematy takie jak wychowanie, czy wybór szkoły w okresie nieobecności rodziców może nie są aż tak krytycznie istotne, ale na przykład rodzaj leczenia wydaje się już być jedną z najistotniejszych kwestii.

W przypadku wyjazdu tylko jednego rodzica, możemy przyjąć, że faktycznie problem nie istnieje, ponieważ dziecko pozostaje pod opieką drugiego rodzica, który posiada pełnię władzy. W przypadku jednak, kiedy mówimy o modelu gdy tylko jeden z rodziców posiada prawa do dziecka, sytuacja nieco się komplikuje i wymaga dodatkowych regulacji prawnych (przynajmniej na czas wyjazdu).

Popularne 'podrzucenie' dziecka na kilka dni do rodziny nie rozwiązuje najważniejszych tematów. Prawo do opieki mają bowiem wyłącznie rodzice. Osoby sprawujące opiekę nie mają prawa decydować o żadnych sprawach związanych z dzieckiem, ani podejmować żadnych wiążących decyzji. Istniej przeświadczenie i praktyka, kiedy rodzice udzielają osobom z rodziny pełnomocnictw na czas własnej nieobecności, z jednoczesnym oświadczeniem o opiece nad dzieckiem - bardzo często w formie aktu notarialnego. Mówimy zatem o bardzo formalnej procedurze, nie mającej jednak zamierzonych skutków prawnych, ponieważ jedynie za pomocą sądu rodzinnego można przekazać opiekę nad dzieckiem innej osobie.

Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zatem złożenie przed wyjazdem, wniosku o przeniesienie opieki nad dzieckiem na czas nieobecności na inną osobę. Często zdarza się, że czas jest na tyle krótki, że rodzic nie zdąży złożyć wspominanego wniosku. Co w takiej sytuacji? Otóż może to uczynić osoba, która w tym czasie sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz