środa, 13 lipca 2011

Świadczenie usług na terytorium RP

W dniu 4 marca 2010 r. Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której głównym celem było wdrożenie do polskiego systemu prawnego tzw. dyrektywy usługowej.

Ustawa w swym podstawowym zakresie dotycząca świadczenia w Polsce usług przez osoby pochodzące z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej, wprowadza szereg istotnych dla krajowych przedsiębiorców zmian.

O spółkę komandytowo-akcyjną rozszerzony został katalog spółek, w których mogą prowadzić działalność adwokaci i radcowie prawni, w dalszym ciągu pozostawiając niedostępnymi dla tych grup zawodowych spółki z o.o. i spółki akcyjne. Nowością jest również możliwość zakładania przez adwokatów i radców prawnych spółek z doradcami podatkowymi i rzecznikami patentowymi.

Ustawa o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza również istotną zmianę ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z przepisów art. 11 ustawy w nowym brzmieniu wynika, że organ administracji właściwy w sprawach podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej, obowiązany jest do załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki. Jeżeli decyzja nie zostanie wydana w terminie, uznaje się, że sprawa została załatwiona zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy. Wyjątki od tej zasady muszą być wprost wskazane w przepisach ustawy.

1 komentarz:

  1. Ja niestety na tych rzeczach się znam, ale gdybym prowadziła własną firmę to na pewno bym się zastanowiła. Na ten moment jestem na etacie, oraz jak czytałam w https://monitorurzedowy.pl/article/383/tarcza-antykryzysowa-w-kontekscie-wypowiedzianych-umow to faktycznie samo wypowiedzenie umowy w ramach tarczy antykryzysowej nie jest niczym trudnym.

    OdpowiedzUsuń