piątek, 8 lipca 2011

Zmiany w Prawie zamówień publicznych

Pod koniec stycznia br. wejdzie w życie największa w ostatnim czasie nowelizacja Prawa zamówień publicznych. Wśród nowości na pierwszy plan wysuwają się zmiany dotyczące środków ochrony prawnej oraz umów zawieranych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

Z systemu środków ochrony prawnej usunięto protest. Po wejściu w życie ustawy będą funkcjonować wyłącznie instytucje odwołania, rozpatrywanego przez Krajową Izbę Odwoławczą, oraz skarga do sądu okręgowego, będąca środkiem zaskarżenia orzeczenia wydanego przez KIO. Zdaniem autorów projektu nowelizacji spowoduje to skrócenie czasu rozstrzygania środków ochrony prawnej z 45 dni do około 20 – 25 dni.

Zmiany dotyczące umów zawieranych po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego polegają natomiast na rezygnacji z konstrukcji bezwzględnej nieważności umowy, jeżeli jest ona dotknięta przewidzianymi w ustawie wadami. W chwili obecnej wadliwe umowy są nieważne z mocy prawa. Nowelizacja ustawy wprowadza sankcję względnej nieważności umowy, co powoduje, że dla uznania jej za nieważną konieczne będzie wydanie przez sąd konstytutywnego orzeczenia sądu. Zasadą będzie, że sądowe unieważnienie umowy skuteczne będzie od momentu jej zawarcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz