środa, 13 lipca 2011

Wybór formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z najmu

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują dwie formy opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu wynajmowania mieszkań. Pierwsza z nich to opodatkowanie według skal podatkowych, czyli na zasadach ogólnych, druga to podatek zryczałtowany. Podstawowa różnica pomiędzy tymi sposobami opodatkowania sprowadza się do wykluczenia, w przypadku wyboru ryczałtu, możliwości pomniejszania przychodu o poniesione koszty.

Pamiętać również należy o terminie zgłoszenia urzędowi skarbowemu wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Dokonać tego należy przed uzyskaniem pierwszego przychodu z najmu. Jeżeli zatem wynajmujący ma uzyskać przychód w dniu zawarcia umowy z najemcą powinien co najmniej dzień wcześniej złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania. Możliwe jest również złożenie oświadczenia po zawarciu umowy najmu, ale wciąż musi być spełniony warunek otrzymania zapłaty czynszu po złożeniu oświadczenia w urzędzie skarbowym. Niezłożenie oświadczenia o wyborze ryczałtu albo złożenie takiego oświadczenia po otrzymaniu zapłaty przez najemcę spowoduje opodatkowanie najmu według zasad ogólnych (według skal podatkowych).

W Sejmie trwają prace nad zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, w projekcie zmian proponuje się m.in. zmianę terminu złożenia oświadczenia o wyborze ryczałtowej formy opodatkowania. Oświadczenie trzeba będzie złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wynajmujący osiągnął pierwszy przychód z tytułu najmu.

1 komentarz:

  1. Skorzystaliśmy z usług kancelarii Gajda&Grzeszczyk www.gg-legal.pl/ – rewelacyjni fachowcy, którzy mają ogromną wiedzę na temat prawa administracyjnego.

    OdpowiedzUsuń