środa, 6 lipca 2011

Zmiany procedur w zakresie uwierzytelniania dokumentów

W dniu dzisiejszym Sejm przyjął ustawę o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów. Przepisy ustawy nowelizują m.in. Kodeks postępowania administracyjnego, Kodeks postępowania cywilnego, Ordynację podatkową i Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zakres zmian obejmuje przede wszystkim ważne zagadnienia praktyczne dotyczące uwierzytelniania dokumentów we wskazanych postępowaniach.

W pierwszej kolejności wprowadzona została zasada, że występujący w sprawie pełnomocnicy profesjonalni, w tym adwokaci i radcowie prawni, będą mogli uwierzytelniać odpisy nie tylko pełnomocnictwa, jak miało to miejsce dotychczas, ale również innych dokumentów wykazujących ich umocowanie (odpisu z KRS, statutu itp.). Istotną zmianą w postępowaniu cywilnym jest również rozszerzenie regulacji zawartej w art. 129 k.p.c.

Do dotychczasowego przepisu wskazującego, że strona powołująca się w piśmie na dokument obowiązana jest na żądanie przeciwnika złożyć oryginał dokumentu w sądzie jeszcze przed rozprawą dodano kolejne przepisy, w myśl których oryginał dokumentu może zastąpić jego odpis, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona w szczególności przez notariusza albo występującego w sprawie adwokata lub radcę prawnego. Odpisowi poświadczonemu za zgodność z oryginałem przez pełnomocnika nadano moc dokumentu urzędowego. Wprowadzone regulacje nie zmienią zasady, że sąd na wniosek strony lub z urzędu może zażądać przedłożenia w oryginału dokumentu.

1 komentarz: